Otázky a odpovědi

Nenašli jste zatím odpověď na svou otázku? Zkuste to tady, třeba budete mít štěstí.

Jaké mám možnosti, pokud se neočekávaně zhorší moje finanční situace?

V případě, že by mohlo dojít k prodlení při plnění závazků klienta, doporučujeme, aby ihned kontaktoval RSTS na telefonním čísle 412 446 408 nebo prostřednictvím e-mailové adresy rsts@rsts.cz. Pokusíme se klientovi nabídnout řešení a vyhnout se tak případnému zápisu do registrů, upomínkám či sankcím.

Pokud se již klient do prodlení se splácením dostal, i tehdy se budeme snažit najít řešení a pomoci mu v této situaci. Je však nutné, aby závazky, se kterými je již v prodlení, uhradil.

Jak si mohu ověřit, že nejsem vedený v registru dlužníků?

Registrů, které evidují dlužníky anebo jejich historii splácení, je mnoho. Banky obvykle využívají Registr FO sdružení SOLUS, Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Pokud máte pochybnosti o svém splácení v minulosti, doporučujeme si před podáním žádosti o půjčku ověřit, jaké informace jsou o vás vedeny v těchto registrech.

Pro ověření v Registru FO sdružení SOLUS (www.solus.cz) můžete využít službu SMS výpis a aplikaci určenou pro mobilní telefony s operačním systéme Android "SOLUS – SMS výpis". Aktuální a spolehlivé informace získáte přímo na svůj mobilní telefon odkudkoli během pár chvil. Další informace k službě SMS výpis a aplikaci najdete na www.smsvypis.cz nebo v tomto pdf.  

Pro informace, jak ověřit historii splácení v Bankovním registru klientských informací, navštivte prosím stránku www.cbcb.cz. Nebankovní registr klientských informací najdete na stránce www.cncb.cz.

Co vše je možné pořídit na HYPOsplátku? Liší se od hypotéky?

HYPOsplátka je překlenovací úvěr, který lze využít na financování bydlení. Oproti klasickému účelovému hypotečnímu úvěru můžete HYPOsplátku využít i na financování právních služeb souvisejících s nákupem nemovitosti.

HYPOsplátku využijete na:

  • Koupi nemovitosti, ať už jde o byt či dům.
  • Koupi stavebního pozemku.
  • Rekonstrukci nebo modernizaci svého bydlení.
  • Právní služby spojené s nákupem nemovitosti.
  • Úhradu dědické daně nebo daně z nabytí nemovitosti.

Ani hypotéka ale nemusí být určena pouze na financování bydlení. Vše závisí na tom, zda si vyberete účelovou hypotéku nebo bezúčelovou tzv. americkou hypotéku. V případě účelové hypotéky je možné ji použít pouze na prokázaný účel, například koupi domu. Americká hypotéka má benevolentnější pravidla a nemusíte dokazovat účel jejího využití. Je tedy na vás, zda se rozhodnete finance použít na rekonstrukci či dovolenou.

Jaké jsou úrokové sazby hypoték? Liší se od HYPOsplátky?

Úrokové sazby hypoték se v posledních letech pohybují kolem 4–6 %. Jaká bude úroková sazba hypoték záleží i na délce doby fixace a výši hypotéky. V případě HYPOsplátky od Raiffeisen stavební spořitelny můžete získat úrokovou sazbu od 6,09 % ročně.

Výše úrokových sazeb v čase je ovlivněna také inflací, druhem úvěru (hypotéka na bydlení, americká hypotéka, překlenovací úvěr a jiné), ale také vyčíslením LTV (loan to value, tedy poměr částky hypotéky a ceny nemovitosti) a naspořenými financemi.

 

Zeptejte se nás

Děkujeme

Váš dotaz byl odeslán.