Jak hospodařit s penězi?

Finanční rezervu by měl mít vytvořenou každý z nás. Ne všichni ale vědí, jak správně hospodařit s penězi, aby si takovou rezervu dokázali vytvořit. K dispozici byste přitom měli mít rezervu alespoň ve výši 3, nejlépe 6 měsíců. Vytvořit si finanční rezervu není nic těžkého, důležitou roli hraje zejména pravidelnost.

Jak správně hospodařit s penězi?

Abyste se naučili hospodařit s penězi a vytvořit si finanční rezervu, měli byste se ze všeho nejdříve podívat na výši svých příjmů a výdajů. Pak se zaměřte na zbytné výdaje, zjistěte, kolik utratíte za jídlo v restauracích, kolik za zbytečné předplatné, kolik za nové oblečení nebo kávu. Odpovězte si na otázku, zda jsou pro vás tyto výdaje opravdu nutností a zda by nebylo lepší je přehodnotit.

Výdaje rozdělte na zbytné a nezbytné. Ze seznamu pak škrtněte vše, co nepotřebujete nebo nevyužíváte, například předplatné časopisu, který nečtete, online videotéku filmů, které nesledujete, nebo jiné streamovací služby. Stejně tak se zkuste zamyslet, zda by se vám nevyplatilo začít si vařit a na oběd do restaurace zajít jen jednou v týdnu. A opravdu se neobejdete bez každodenní kávy z kavárny? Škrtnutí a omezení těchto výdajů vám pomůže udělat si ve financích konečně pořádek.

Začněte spořit

Téma hospodaření s penězi často otevírá otázku toho, jak rozdělit svůj příjem. Doporučuje se pravidlo 50 : 20 : 30, tedy rozdělení příjmů na tři části, a to na nutné výdaje, na úspory a následně na další potřeby.

Abyste si vytvořili potřebnou rezervu, začněte spořit. Ušetřené peníze za obědy a kávu si odkládejte na jiný účet určený ke spoření. Spořit můžete na spořicím účtu. Pokud se chcete zajistit na budoucnost, zkuste penzijní nebo stavební spoření.

Po naspoření finanční rezervy můžete své peníze zhodnotit investováním, ať už budete investovat pravidelně menší částky do podílových fondů, akcií či cenných papírů, nebo zariskujete s jednorázovou investicí a vyšším výnosem i rizikem.