Jak prodat byt s hypotékou?

Nemovitost je možné prodat i tehdy, když je zatížena hypotékou. Není to nijak složitý proces a podobný typ prodeje je zcela běžný.

Jak funguje prodej bytu s hypotékou?

Mnoho lidí odradí od koupě vysněného bydlení skutečnost, že je zatížena hypotékou. To ale není žádný problém, tento model se často řeší tak, že z prodeje je následně uhrazen zbývající dluh na hypotéce. Kupní cena je zajištěna u notáře (případně advokáta), jde o úschovu peněz, a dlužná částka se bance převede po novém vkladu do katastru. Zbývající částka pak připadne prodávajícímu.

Odpověď na otázku, jak prodat byt zatížený hypotékou někomu, kdo má v úmyslu jeho koupi financovat také prostřednictvím hypotéky, je poněkud složitější. Celý proces prodeje se v takovém případě prodlužuje, jelikož v něm figurují dvě zástavní práva. Banka prodávajícího se zástavního práva vzdá až po splacení dlužné částky, načež se na její místo dostane banka kupujícího jakožto jediný věřitel.

Kupující má možnost vzít si hypotéku u stejné banky jako prodávající a v takovém případě dojde pouze ke změně vlastníka nemovitosti. Kupující také může převzít hypotéku prodávajícího se všemi dohodnutými podmínkami (není přitom možné sjednat si lepší podmínky, než měl prodávající). Aktuální výše hypotéky se pak odečte z kupní ceny a rozdíl se připíše na účet prodávajícího. Převzetí hypotéky ale není možné v případě, že prodávající čerpá úvěr ze stavebního spoření.

Jak postupovat při prodeji bytu s hypotékou?

Postup prodeje bytu zatíženého hypotékou není složitý:

1) Informujte banku o prodeji.
2) Požádejte o vyčíslení zůstatku ke dni splacení hypotéky.
3) Požádejte o souhlas se vstupem nového zástavního práva k nemovitosti.
4) Uzavřete kupní smlouvu.
5) Podejte návrh na vklad nového zástavního práva k nemovitosti.
6)Podejte návrh na zápis kupujícího jakožto nového vlastníka do katastru nemovitostí.
7) Původní banka pak podá návrh na výmaz ze zástavního práva a její místo zaujme banka kupujícího.
8) A prodej je hotov.

Sankce za předčasné splacení

Prodávající by si měl u banky, u které má sjednanou hypotéku, vždy ověřit možnosti a výši sankcí za předčasné splacení hypotéky. Vhodné je načasovat prodej na konec fixačního období, za předčasné splacení pak nezaplatíte ani korunu. V opačném případě vás sankce nemine, její výše se liší podle jednotlivých bank (u hypoték sjednaných po roce 2016 se poplatek za předčasné splacení pohybuje v řádu stovek korun).