Jak vypočítat úroky z půjčky?

Nevíte si rady, jak spočítat úrok? Výpočet úroků z půjčky nemusí být nijak složitý. Pokud známe výši úvěru, výši splátek a dobu splatnosti, je to velmi jednoduché. Nejdřív vynásobíme výši splátky počtem splátek, tím získáme celkovou zaplacenou částku. Pokud máme splatnost uvedenou v letech, musíme ji vynásobit 12 měsíci. Od této částky odečteme výši úvěru a získáme celkové úroky.

Příklad na výpočet úroků z půjčky:

Výše úvěru je 2 miliony Kč, doba splácení je 20 let a měsíční splátka činí 10 598 Kč.
Vynásobíme splátku počtem splátek, tedy 10 598 × 20 × 12.
Získáme celkovou zaplacenou částku 2 543 534 Kč.
Odečteme výši úvěru 2 000 000 Kč a získáme zaplacené úroky ve výši 543 534 Kč.

Pokud ovšem neznáme všechny tyto parametry, je to trochu složitější. Je podstatné si uvědomit, že splácení úvěru probíhá anuitně. To znamená, že každá splátka se dělí na úrokúmor. Úmor je částka, která slouží k umořování dlužné jistiny, jinak řečeno snižuje výši dlužné částky. Úrok slouží k pokrytí aktuální výše úroku. Postupným splácením tedy dochází k tomu, že úroková část se snižuje a úmorová zvyšuje, zatímco celková výše splátky zůstává stejná. Díky tomu dochází ke stále rychlejšímu umořování dlužné jistiny.

Na výpočet úroku je vzorec, který snadno najdete  na internetu – zde najdete i několik online kalkulaček, které výše zmíněné vypočítají za vás. Stačí jen zadat parametry, jako je výše úvěru, splatnost a úroková sazba. Pokud si to chcete zkusit sami, zvládnete výpočet úroků z půjčky i v Excelu.