Otázky a odpovědi

Nenašli jste zatím odpověď na svou otázku? Zkuste to tady, třeba budete mít štěstí.

Jak dlouho musím spořit a kdy můžu peníze vybrat?

Spořit byste měli minimálně 6 let, což je tak zvaná vázací lhůta. Peníze můžete vybrat i dříve, přišli byste ale o veškerou připsanou státní podporu. Na ukončení spořicí smlouvy dítěte se musí shodnout oba rodiče. Pokud mezi nimi panuje shoda, není už nutná návštěva opatrovnického soudu, jako tomu bylo v minulosti.

Jak získat maximální výši státní podpory?

Až 2 000 korun ročně získáte, pokud každý rok vložíte na účet stavebního spoření alespoň 20 000 korun. Tuto částku je nutné odeslat vždy do konce příslušného kalendářního roku.

Jaké jsou výhody spoření pro děti?

Se stavebkem máte jistotu sjednané úrokové sazby po dobu minimálně 6 let. Vklady jsou dále pojištěné až do výše 100 000 EUR, jedná se tedy o bezpečný způsob ukládání vašich prostředků. Každý rok navíc můžete získat ke smlouvě státní podporu ve výši až 2 000 korun.

Je složité vyřídit stavební spoření?

Založit dětem stavebko je snadné. Může ho sjednat jeden zákonný zástupce, rodiče tedy nemusí chodit na pobočku oba dva. Dnes už lze spoření sjednat i on-line z pohodlí domova.

Kdy můžu dítěti začít spořit?

Svým ratolestem můžete začít šetřit ihned po jejich narození. Pokud máte volné prostředky, které byste si rádi odkládali stranou pro děti, začněte tedy spořit co nejdříve.

Mohou s penězi dítěte nakládat i rodiče?

Naspořené peníze vždy patří dítěti, a pokud s nimi rodiče chtějí nakládat, mělo by to být vždy ve prospěch jejich potomka, například na úpravu jeho pokojíčku, na studia a podobně. 

Zeptejte se nás

Děkujeme

Váš dotaz byl odeslán.