Otázky a odpovědi

Nenašli jste zatím odpověď na svou otázku? Zkuste to tady, třeba budete mít štěstí.

Jak uzavřít smlouvu o stavebním spoření pro nezletilé dítě?

Smlouvu o stavebním spoření za nezletilé dítě může uzavřít jeden zákonný zástupce, který prokáže, že je zákonným zástupcem nezletilého dítěte, a to předložením občanského průkazu, ve kterém jsou údaje o dítěti uvedeny, nebo rodného listu dítěte, ve kterém jsou uvedeny údaje o rodičích (zákonných zástupcích).

Smlouva o stavebním spoření i veškeré vklady na účtu stavebního spoření jsou majetkem nezletilého dítěte, za které jsou do doby dosažení zletilosti (do 18 let věku) oprávněni jednat jeho zákonní zástupci, tj. rodiče nebo soudem stanovený opatrovník. Pro některá rozhodnutí, která nelze definovat jako běžnou záležitost, je však vyžadováno schválení soudu. Více informací vám vždy poskytne váš finanční poradce nebo naši zaměstnanci na bezplatné informační lince 800 11 22 11.

Jak dlouho musím spořit a kdy můžu peníze vybrat?

Spořit byste měli minimálně 6 let, což je tak zvaná vázací lhůta. Peníze můžete vybrat i dříve, přišli byste ale o veškerou připsanou státní podporu. Na ukončení spořicí smlouvy dítěte se musí shodnout oba rodiče. Pokud mezi nimi panuje shoda, není už nutná návštěva opatrovnického soudu, jako tomu bylo v minulosti.

Jaké jsou výhody spoření pro děti?

Se stavebkem máte jistotu sjednané úrokové sazby po dobu minimálně 6 let. Vklady jsou dále pojištěné až do výše 100 000 EUR, jedná se tedy o bezpečný způsob ukládání vašich prostředků. Každý rok navíc můžete získat ke smlouvě státní podporu ve výši až 2 000 korun.

Je složité vyřídit stavební spoření?

Založit dětem stavebko je snadné. Může ho sjednat jeden zákonný zástupce, rodiče tedy nemusí chodit na pobočku oba dva. Dnes už lze spoření sjednat i on-line z pohodlí domova.

Kdy můžu dítěti začít spořit?

Svým ratolestem můžete začít šetřit ihned po jejich narození. Pokud máte volné prostředky, které byste si rádi odkládali stranou pro děti, začněte tedy spořit co nejdříve.

Mohou s penězi dítěte nakládat i rodiče?

Naspořené peníze vždy patří dítěti, a pokud s nimi rodiče chtějí nakládat, mělo by to být vždy ve prospěch jejich potomka, například na úpravu jeho pokojíčku, na studia a podobně. 

Zeptejte se nás

Děkujeme

Váš dotaz byl odeslán.