RSTS poskytuje na družstevní bydlení až 2 000 000 Kč bez zajištění. Splatnost úvěru prodlužuje až na 25 let

Praha, 4. března 2021 – Družstevní bydlení zažívá renesanci. Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS) na tento trend reaguje úvěrem ve výši až 2 milióny korun bez nutnosti zajištění nemovitostí a vlastních úspor. Splatnost tohoto úvěru nově prodlužuje až na 25 let a tím klientům umožňuje snížit si měsíční splátku.

Ceny bydlení se drží vysoko i přes právě probíhající pandemii. Lidé, kteří si nemohou dovolit byt v osobním vlastnictví nebo se nechtějí spoléhat na nepředvídatelné ceny nájmů, tak hledají dostupnou cestu k bydlení. Řešením může být pořízení družstevního bytu, jenž lze pořídit levněji než byty do osobního vlastnictví.

„Developeři, stavební bytová družstva a města aktuálně přicházejí s projekty na výstavbu družstevních bytů, jejichž ceny jsou nižší, než je cena vlastnického bydlení. Cenu totiž obvykle snižuje odklad koupě pozemku a nižší náklady na výstavbu. Družstevní byt tak lze pořídit za méně peněz. Družstevník zaplatí jednorázový členský vklad ve výši 25 – 30 % ceny bytu a zbytek ceny splácí v rámci měsíčního nájmu,“ vysvětluje Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

RSTS na pořízení tohoto typu bydlení lidem poskytne až 2 milióny korun bez nutnosti zástavy nemovitosti. To je velká výhoda, protože družstevním bytem nelze ručit. Tento úvěr má navíc prodlouženou dobu splatnosti až na 25 let. Čím delší splatnost, tím nižší měsíční splátka. Pro přidělení tohoto úvěru klient nemusí mít naspořeno ani mít předem uzavřenou smlouvu o stavebním spoření. Úroková sazba úvěru na družstevní bydlení od RSTS začíná na 3,74 % ročně.

„Tímto úvěrem je možné zaplatit celou cenu uvedenou ve smlouvě s bytovým družstvem nebo ve smlouvě se stávajícím družstevníkem. Navíc lze úvěrem financovat i rekonstrukci či vybavení daného družstevního bytu do výše až 50 % úvěru,“ doplňuje Lenka Molnárová.

O družstevní bydlení je mezi lidmi zájem

Z loňského průzkumu Raiffeisen stavební spořitelny a výzkumné agentury NMS Market Research vyplynulo, že 15 % Čechů bydlí v družstevním bytě a 64 % z těch, kteří žijí jinak, by tento způsob bydlení nevadil. Nejvíce jsou mu naklonění lidé v Praze, naopak nejméně populární je ve východních Čechách a na Vysočině.

Výrazně menší je ochota lidí zapojit se do správy domu. Jen čtvrtina Čechů je ochotná podílet se na správě domu s družstevními byty a rozhodovat tak o důležitých krocích jako je zateplení domu, jeho zabezpečení či modernizace. Podílet se na fungování družstva je ochotná třetina mužů a jen pětina žen.

Je škoda, že Češi nejsou v tomto směru více aktivní. Samozřejmě, že hlasovací právo má každý družstevník, ale právě vedení družstva je zpravidla tím, kdo přichází s nápady, oslovuje firmy a shání finance na takové zásahy, jako je výměna oken, zateplení fasády, nový výtah nebo třeba modernizace vstupní chodby,“ uzavírá Lenka Molnárová a dodává, že na tento typ úprav lze využít úvěr pro bytová družstva a SVJ od Raiffeisen stavební spořitelny.

Bydlíte v družstevním bytě?

druzstevni_1Vadilo by Vám bydlet v družstevním bytě?

druzstevni_2

A chtěl/a byste se podílet na správě domu s družstevními byty?

druzstevni_3

Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 000 respondentů.
 

O Raiffeisen stavební spořitelně

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Na český trh vstoupila v roce 1993 jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862.

Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

Kontakt pro média:

Lenka Molnárová, tisková mluvčí, Raiffeisen stavební spořitelna, +420 773 236 983, LMolnarova@rsts.cz

Martin Moc, PR konzultant, Weber Shandwick, +420 724 724 280, mmoc@wsczech.cz