Hypotéka

Hypotéka je pojem, kterým se nejčastěji označuje půjčka na financování nemovitosti, ať už jde o její nákup, stavbu, nebo rekonstrukci.


Hypotéka může být účelová a bezúčelová:

- Účelová hypotéka – lze ji využít jen na konkrétní účel (nejčastěji financování bydlení) a její čerpání je nutno bance dokladovat využití prostředků.

- Bezúčelová hypotéka – lze ji využít na cokoliv bez nutnosti dokladovat cokoliv bance. Také se jí říká americká hypotéka.

Přemýšlíte, co to je hypoteční úvěr? Hypoteční úvěr je pouze jiné označení pro hypotéku, jde o totéž.

Hypoteční úvěr neboli hypotéka je střednědobý nebo dlouhodobý úvěr, který je zajištěn nemovitostí, bance tedy musíte poskytnout zástavní právo k nemovitosti, která se nachází na území ČR a je zapsánav katastru nemovitostí. Nejčastěji se k tomuto účelu využívá financovaná nemovitost (tedy ta, kterou kupujete, rekonstruujete), ale využít můžete jinou vámi vlastněnou nemovitost, případně nemovitost rodičů (potřebujete jejich souhlas s poskytnutím zástavního práva) či rekreační nemovitost.

V současné době nelze získat 100% hypotéku, její maximální výše je stanovena:
- u klasické hypotéky na maximálně 90 % z hodnoty zastavené nemovitosti,
- u bezúčelové hypotéky na maximálně 70 % z hodnoty zastavené nemovitosti.

Vždy také záleží na konkrétní bance a jejích podmínkách, běžně se proto setkáte spíše s nabídkami klasické hypotéky ve výši do 80 % hodnoty zástavy a bezúčelové, americké hypotéky ve výši do 60 % hodnoty zástavy.

Hypotéka se splácí měsíčními splátkami. Splatnost je možné zvolit běžně od 5 do 30 let, stejně tak si sami zvolíte dobu fixace úrokové sazby (tzn. dobu, po kterou se vám nezmění výše úrokové sazby), která nejčastěji trvá 3, 5 nebo 7 let.