Údržbu nemovitostí zvládnou Češi z velké části svépomocí, většina za ni utratí do 10 000 Kč ročně

Praha, 20. března 2019 – Na práci řemeslníků dovedou Češi výrazně ušetřit. Více než polovina lidí by se totiž sama pustila například do zbourání příčky, výměny zámku od dveří či vymalování bytu.

Právě začíná sezóna menších prací na domě, v bytě i na zahradě. Mnoho Čechů těmto pracím věnuje kromě financí spoustu vlastního času i energie. Na méně odborné práce si totiž odborníky zve jen menšina dotázaných. Třeba údržbu zahrady zvládne samostatně 92 % lidí a vymalovat byt 83 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Potvrzuje se, že napříč generacemi jsou Češi stále národem kutilů. Samozřejmostí je pro nás běžná údržba bydlení, jako je sestavení nábytku nebo zapojení domácích spotřebičů. Většina by si troufla i na výměnu zámku či zbourání příčky,“ říká Lenka Molnárová, tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny.

Odborníky si na pomoc zveme teprve až na náročnější činnosti jako je stavba příčky nebo oprava domácích spotřebičů. Do zateplení domu svépomocí by se pustil jen každý pátý dotázaný a do pokládky dlažby každý třetí.

Schopnost ušetřit na práci řemeslníků se projevuje i na poměrně nízkých výdajích na pravidelnou údržbu nemovitostí, utratíme za ně v průměru 20 000 Kč ročně. Více než třetina lidí (36 %) za rok dokonce vynaloží částku nižší než 5 000 Kč.

I když si dokážeme mnohé práce udělat sami, je potřeba počítat s tím, že zhruba jednou za deset let nás v souvislosti s bydlením čekají větší výdaje. Ať už kvůli životnosti stavebních materiálů nebo třeba proto, že potřebujeme nový pokoj pro děti. Je důležité začít si včas odkládat peníze stranou, například formou stavebního spoření, které se právě na rekonstrukci a větší údržbu domu či bytu dá dobře využít,“ uzavírá Lenka Molnárová.

 

Kolik ročně utratíte za pravidelnou údržbu svého bydlení?

test1

 

Které z následujících položek zvládnete svépomocí a kdy naopak vyhledáváte řemeslníky?

test2

 

Zdroj dat: NMS Market Research, vzorek 1 002 respondentů.

 

O Raiffeisen stavební spořitelně

Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje v České republice stavební spoření a výhodné úvěry na rekonstrukce, modernizace i pořízení bydlení. Na český trh vstoupila v roce 1993 jako první stavební spořitelna, ještě pod jménem AR stavební spořitelna a.s. Je součástí Raiffeisen, největší soukromé finanční skupiny působící na rakouském trhu, jejíž tradice sahá až do roku 1862.

Provozuje širokou síť poradenských míst na území celé České republiky a je spolehlivým partnerem pro řešení nejen bytových potřeb. Její finanční poradci klientům poskytují komplexní finanční poradenství v otázkách bydlení, zajištění života, majetku, rodiny i zabezpečení na stáří.

 

Kontakt pro média:

Lenka Molnárová, tisková mluvčí, Raiffeisen stavební spořitelna, +420 773 236 983, LMolnarova@rsts.cz

Martin Moc, PR konzultant, Weber Shandwick, +420 724 724 280, mmoc@wsczech.cz