Anketa RSTS: Rodiče chtějí dětem naspořit průměrně 200 000 Kč

Raiffeisen stavební spořitelna uspořádala ve spolupráci se Světem bydlení (www.svet-bydleni.cz) anketu na téma spoření.

Spoření dětem

 

Z ankety s názvem „Spoříte svým dětem?“, které se zúčastnilo přes 200 respondentů, mimo jiné vyplynulo, že většina lidí hodnotí zkušenost se vstupem svého dítěte do první třídy základní školy jako pozitivní a že v průměru činí roční finanční náklady na jedno dítě na prvním stupni základní školy přibližně 16 000 Kč.

Na otázku, zda se snaží pro své dítě uspořit nějaké finanční prostředky, aby mu v budoucnu mohli poskytnout ´něco do začátku´, odpovědělo kladně celých 94 % těch respondentů, kteří mají alespoň jedno dítě, které v současné době navštěvuje 1. stupeň ZŠ (nebo půjde letos do 1. třídy). Průměrná výše částky, kterou by chtěli naspořit, pak je 201 714 Kč.

Zdaleka nejčastěji respondenti ankety spoří prostřednictvím stavebního spoření (62 %). Následuje s 11 % běžný účet a s 6 % vkladní knížka. 2 % respondentů ukládá peníze doma a 1 % používá termínovaný účet. 18 % uvedlo, že využívá jiný způsob, nebo na otázku neodpovědělo.

Na otázku, zda vědí, že možnost uzavření stavebního spoření, včetně nároku na státní podporu až 3 000 Kč ročně, vzniká každému držiteli českého rodného čísla, tedy i nejmenším dětem, a že za své děti mohou spoření založit rodiče, kladně odpovědělo 84 % respondentů.

Stavební spoření pro nejmenší

Raiffeisen stavební spořitelna připravila pro malé školáčky a jejich rodiče akci s názvem
Snadnější start do života.

Rodiče, kteří založí pro své dítě na prvním stupni základní školy smlouvu o stavebním spoření s RSTS, získají nejen zaručené a bezpečné zhodnocení úspor až o 6,9 % ročně, ale navíc pro své dítě obdrží dárek: RSTS školáka kompletně vybaví školními potřebami od společnosti Koh-I-Noor Hardtmuth.

Akce platí pro všechny nově uzavřené smlouvy o stavebním spoření včetně následných s cílovou částkou alespoň 200 000 Kč uzavřené od 1. 6. 2010 do 31. 8. 2010 pro děti narozené v letech 2000–2005.