Barevná škála vám pomůže při zařizování

Nepochybně jste je už někdy viděli: Barevný kruh složený z odstínů, které přecházejí jeden do druhého. Barevné spektrum je skvělým pomocníkem, když si nevíte rady s výběrem.

Nepochybně jste je už někdy viděli: Barevný kruh složený z odstínů, které přecházejí jeden do druhého. Barevné spektrum je skvělým pomocníkem, když si nevíte rady s výběrem.

Mnoho lidí se domnívá, že barevné spektrum slouží především k tomu, abyste našli odstíny vzájemně blízké, a tedy ladící. To je však omyl – většina z nás navíc nepotřebuje barevné schéma, aby poznala tři odstíny zelené. Nejlépe škálu využijete pro určování hlavních barev, hledání vhodných kontrastů a případně volbu barvy neutrální.

Primární barvy jsou základ

Primárními barvami se rozumí červená, žlutá a modrá. Všechny ostatní barvy v podstatě můžete vytvořit kombinací těchto základních. Jsou dominantní a není lehké je v interiéru použít, nicméně právě proto jsou ideální pro výrazné detaily a je dobré se s nimi naučit pracovat.

Tip: Kupte si pastelky. Ideálně celou velkou krabičku s mnoha odstíny – uvidíte, že pokud zařizujete byt, bude tohle jedna z nejlevnějších a přitom nejrozumnějších investic. Nezáleží na tom, jestli umíte kreslit, určitě ale zvládnete načrtnout aspoň přibližně svoje nápady na zařízení a přitom porovnat, jak vedle sebe budou vypadat barevně.

Všímejte si, že výrazné barvy často vypadají lépe nebo hůře podle toho, jak velkou plochu zabírají, a hlavně jakou má daná plocha strukturu. Jasně žlutá bude obvykle působit příliš křiklavě na velké hladké ploše, ale když ji použijete například na strukturovaný povrch jedné skříňky, najednou může interiér vhodně oživit.


20101112-barevne-schema

Barevné spektrum s černou a bílou barvou pro srovnání.

 

Pokud se vám primární barvy stále zdají příliš silné, vybírejte mezi jejich odstíny. Čistě červená možná nebude odpověď – co ale červenofialová nebo naopak prolnutí červené s oranžovou, tedy cihlový odstín? Modrou zase můžete použít jako barvu, která se chameleonsky mění v závislosti na tom, s čím ji zkombinujete. Její odstíny se podobně hodí k teplým i studeným barvám.

 

 

Celý text článku a další rady a tipy pro barevné zařízení interiéru najdete na stránkách magazínu Svět bydlení.

 

 

Zpět na výpis
Vyhledávání...
Produkty
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Důležité odkazy
Kontakty Internet servis
Dotační poradenství
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení
Stavební spoření
Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Financování bydlení
Zvýhodněný úvěr Až 2 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Rekopůjčka Úvěr na bydlení bez zajištení, až 2 000 000 Kč Hyposplátka Úver na bydlení se splátkami až na 30 let Půjčka na družstevní bydlení Až 3 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Úvěry pro živnostníky Úver ze stavebního spoření Úvěrový balíček
Bytová družstva a SVJ
Úvěry pro bytová družstva, SVJ a právnické osoby Stavební spoření pro právnické osoby
Chytrý běžný účet s odměnou Pojištění úvěru Pojištění staveb a bytových jednotek Pojištění domácnosti Rizikové životní pojištění Doplňkové penzijní pojištění Pojištění odpovědnosti občana za škodu Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu Pojištění motorových vozidel - povinné ručení Pojištění motorových vozidel - havarijní pojištění
Ostatní
Kontakty Kalkulačky Ostatní finanční produkty Kariéra O nás Informace Dokumenty Pro média Internet servis