Barevné kombinace pro váš byt: Průvodce Světa bydlení

Vybrat a zkombinovat ty správné barvy pro každý interiér je věda. Můžete se samozřejmě řídit čistě podle vlastního citu, ale každý někdy uvítá inspiraci.

Ideální samozřejmě je v případě nejistoty svěřit zařizování domu nebo bytu profesionálovi, který už má v hlavě sesumírovaná základní pravidla a triky – ostatně jeho návrh si vždycky můžete sami doladit. Zřejmě každý z nás by se ale rád naučil být takovým bytovým designérem sám. Kromě ušetřených peněz nás láká i pocit uspokojení z toho, že ten obdivuhodný výsledek bude jen a jen naše dílo.

Zkusme se tedy trochu víc ponořit do tajemství výběru a kombinace barev. Barevného průvodce Světa bydlení otevíráme několika základními radami, na které je třeba pamatovat už v začátku.

1. Výběr barev musí počítat se světlem

 

Zní to samozřejmě, ale zdaleka ne každý je nakonec ochoten toto pravidlo respektovat. Určitá barva se nám prostě líbí natolik, že ji použijeme například na stěny, ačkoli tušíme, že je příliš tmavá a celou místnost opticky zmenší.

20101019-barevne-kombinace

Zajímavý a obvykle i žádoucí efekt vznikne například tehdy, pokud na tmavší stěnu (okenní, výklenkovou...) použijete o stupeň světlejší odstín barvy, který je na ostatních stěnách. Stejně tak se dá pochopitelně pracovat i se stísněným dojmem v úzké místnosti.

2. Vezměte v úvahu již existující barvy

 

Vybíráte-li například odstín podlahové krytiny nebo nábytku, oproti všeobecnému přesvědčení nemusíte mít v hlavě předem celé barevné řešení místnosti až do posledního polštářku a stínidla lampy. Právě naopak, pokud si uděláte takto pečlivý plán, riskujete, že vytvoříte místnost, kam bude těžké něco vhodného dokoupit.

Moudřejší bude určit si větší potenciální skupinu barev, které se vám líbí a navzájem k sobě jdou, vybrat mezi nimi jednu neutrální a tu použít na převládající barevný prvek v místnosti.

 
 
 
Zajímají vás další rady ohledně výběru a kombinací barev v interiéru? Přečtěte si celý článek a sledujte náš seriál na stránkách internetového magazínu Svět bydlení.