Barvy v interiéru: Bílá barva je v kurzu, nejen na zimu

Je elegantní, krásná a hodí se ke všemu. Jenom se jí občas zbytečně bojíme a považujeme ji za nudnou. Proč by se měla bílá vrátit do našeho interiéru?

Bílou dnes v interiéru sneseme hlavně na stěnách – a tam se jí zase odmítáme vzdát. Jsme přesvědčeni, že na ní bude hned vidět každé smítko prachu a z našeho domova vytvoří lékařskou ordinaci. To všechno ale nemusí platit, pokud bílou použijeme při zařizování správně. Shrňme si základní mýty o bílé barvě a výhody, které našemu domovu může přinést.

20101208-bily-nabytek-moderni

Bílá se hodí do moderního i tradičního interiéru.

Je bílá barva jenom pro chorobně čistotné?

Většina z nás si nezvolí koberec nebo pohovku v bílé barvě jednoduše proto, že by se příliš rychle zašpinily. To ovšem není tak úplně pravda. Bílá má jednoduše tu vlastnost, že je na ní špína vidět víc než na většině ostatních barev – to ovšem neznamená, že jsou barevné předměty čistší. Pokud se vašemu potomstvu podaří umazat čokoládou hnědý potah, zřejmě skvrnu nenecháte být jenom proto, že není vidět. Dnešní prací prostředky navíc vyperou většinu textilií do běla zcela bez problémů.

 

Tipy: Co může být v bytě bílé?
- Aktuálně například vánoční ozdoby. Bílá je pro ně ideální, přitom se u nás používá poměrně málo. Zkuste lesklé i matné povrchy, ornamenty i hladké skleněné baňky.
- Stínidla lamp. Nic tak nevzbudí dojem světlé křehké nádhery jako krásné bílé stínidlo.
- Velká knihovna. Máte-li větší množství knih, najdou ideální místo v bílých knihovních skříních přistavených ke stěně místnosti. Bílá způsobí, že knihy nebudou tolik opticky ukrajovat prostor a přitom vyniknou jako přirozená dekorace.

 

Nezapomínejte také, že bílé mohou být i snadno omyvatelné pevné povrchy. Bílý nábytek například vytvoří krásný světlý prostor, ze kterého vhodnou volbou textilií, koberců a potahů uděláte pokaždé trochu jiný interiér. Bílé nádobí nebo jiné kuchyňské zařízení zase v mžiku vytvoří dojem čistoty stylové i skutečné.

Působí bílá barva příliš nemocničně?


Může se to stát, ale dá se tomu velice lehce odpomoci. Vyhněte se používání bílé výhradně na hladkých lesklých plochách, pracujte s texturou. Bílá je jemná a jednoduše krásná, proto velice dobře snese plastický vzorek nebo dokonce ornament.

Další tipy na použití bílé v interiéru si můžete přečíst na stránkách internetového magazínu Svět bydlení.