Češi raději spoří, než investují

Jak jsou na tom Češi se spravováním svých financí? Zacházejí se svými penězi spíše konzervativně, nebo jsou naopak odvážnější a zkoušejí své peníze zhodnocovat investováním? Odpověď na tyto otázky zjišťoval nedávno realizovaný průzkum společnosti Ipsos Tambor pro soutěž Zlaté koruna.

Spoření vede

Výsledky průzkumu ukázaly, že Češi jsou při správě svých financí poměrně konzervativní - téměř čtyři pětiny lidí dávají přednost spoření před investicemi a půjčkami. Více než 45 % lidí dá na rady finančních poradců, bankéřů a zástupců pojišťoven, zatímco 41 % respondentů důvěřuje pouze sobě. Jen 14 % respondentů by se obrátilo o radu na své známé a přátele. Průzkum rovněž ukázal, že ženy jsou spořivější než muži, což může být pro někoho překvapujícím zjištěním.

Celých 28 % lidí se při pořizování finančních produktů raději obrátí na finanční poradce, zatímco čtvrtina respondentů preferuje přímý nákup na internetu. U poradenství lidé nejvíce upřednostňují možnost porovnání a výběr z více produktů, a naopak u internetu si nejvíce cení snadné dostupnosti a pohodlí, teprve na dalším místě je důvodem úspora finančních prostředků.

 

Nejsrozumitelnějším finančním produktem je stavební spoření

Jako nejodvážnější se jeví středoškoláci a naopak nejvíce konzervativní se zdají být vysokoškoláci. Češi podle průzkumu nejsou zrovna přeborníky ve znalosti finančních produktů – téměř dvě třetiny z nich si neví rady s podílovými fondy, které se ukázaly být produktem, který Češi znají nejméně.

Naopak za nejsrozumitelnější finanční produkt lidé považují stavební spoření, kterému údajně nerozumí jen osm procent dotázaných. Není divu, vždyť smlouvu o stavebním spoření má uzavřenou polovina Čechů!

Průzkum společnosti Ipsos Tambor byl proveden v březnu roku 2010 a zúčastnilo se jej přibližně 1000 respondentů ve věku od 18 do 70 let.