Češi si na stáří sice spoří, ale nedostatečně

Jak jsou na tom Češi se spořením na stáří? V médiích před několika dny proběhla zpráva o nedávno realizovaném průzkumu* na toto téma. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že více než polovina Čechů (52 %) si nějakým způsobem na stáří spoří.

Většinou se však jedná o nízké částky (měsíčně do 1000 Kč), které jim zdaleka nebudou stačit na to, aby si v penzi udrželi slušnou životní úroveň.

Populace České republiky stárne a již teď je jasné, že stát nebude mít dostatek prostředků, aby občanům vyplácel penzi v takové výši, která by jim zajistila odpovídající životní standard. Proto je třeba, aby si každý z nás před odchodem do důchodu vytvořil dostatečnou finanční rezervu.

Finanční rezerva díky stavebnímu spoření

Jednou z možností, jak se finančně zabezpečit na stáří, je i oblíbené stavební spoření. Vláda v současné době plánuje zásahy do systému stavebního spoření, nicméně i v případě prosazení plánovaných změn bude tento finanční produkt velmi výhodný. Kromě jistoty bezpečně uložených peněz bude i po snížení státní podpory nadále nabízet vyšší výnos než spořicí účty či termínované vklady.

Další možností, jak se zajistit na stáří, je koupě nemovitosti. Pokud o této možnosti přemýšlíte, dlouho neváhejte, protože odborníci na reality upozorňují, že právě teď je vhodná doba.

Nemovitost je vaší jistotou, můžete ji pronajímat a mít tak další pravidelný příjem, nebo ji později v případě potřeby můžete výhodně prodat. Zafinancovat ji můžete pomocí úvěru ze stavebního spoření. Například u Raiffeisen stavební spořitelny získáte výhodný úvěr ze stavebního spoření s úrokovou sazbou již od 3,5 % p.a.

Nespoléhejme na to, že se o nás ve stáří stát postará a mysleme na svoji budoucnost již teď.

 

*průzkum prováděla společnost Factum Invenio v červenci 2010