Nákup nemovitosti: Ceny novostaveb věrně odrážejí krizi

Je situace na trhu s novostavbami opravdu natolik špatná, že je potřeba tlačit zájemce k nákupu?

Je situace na trhu s novostavbami opravdu natolik špatná, že je potřeba tlačit zájemce k nákupu?

Krize s sebou přinesla nutnost snížit ceny bytů i domů. Developeři ale poměrně dlouho vyčkávali a místo slev raději nabídli dárky – nové auto nebo novou kuchyň, podle velikosti prodávaných nemovitostí. Také se do ceny bytu začal zahrnovat například balkon, sklepní kóje, terasa nebo předzahrádka, což dříve nebylo běžné.

 

20100721-novostavby

Novostavby často změní ráz obce i celého kraje.

Teprve v létě 2009 došlo k výraznějšímu poklesu cen nemovitostí, a to většinou u těch, které jsou pro svou lokalitu, dispozici či stavební standard v dnešní situaci neprodejné. Slevy se tak objevily u rozestavěných projektů, jejichž stavbu developer potřebuje financovat z prodejů.

Po krizi přichází oživení, i díky DPH

Krize pročistila trh. Do značné míry zmizely neefektivní a neúspěšné developerské projekty (tedy koupila je úspěšnější konkurence) a ceny se stáhly z výšin, kam na ně téměř nikdo nedosáhl. V letech 2008-2009 poklesly ceny o 10 až 30 procent v závislosti na lokalitě a typu bydlení.

Po opadnutí zájmu o bydlení v novostavbě ale přichází oživení. Důvodem může být jak optimističtější pohled do budoucnosti, tak i hrozba zvýšení DPH, která by u novostaveb cenu výrazně zvedla. Může tak nastat stejná situace jako v roce 2007, kdy došlo k „předzásobení“ trhu a následnému výraznému propadu ve stavebnictví a v prodejích.

V každém případě to ale vypadá, že ceny novostaveb budou v druhé polovině roku 2010 stoupat v rámci inflace a s velkými slevami již nelze počítat. Zda se jedná o přechodný, nebo trvalý růst, ukáže teprve čas.

Mnoho dalších informací o novostavbách a vývoji jejich cen získáte v článku na stránkách internetového magazínu Svět bydlení.
Zpět na výpis
Vyhledávání...
Produkty
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Důležité odkazy
Kontakty Internet servis
Dotační poradenství
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení
Stavební spoření
Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Financování bydlení
Zvýhodněný úvěr Až 2 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Rekopůjčka Úvěr na bydlení bez zajištení, až 2 000 000 Kč Hyposplátka Úver na bydlení se splátkami až na 30 let Půjčka na družstevní bydlení Až 3 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Úvěry pro živnostníky Úver ze stavebního spoření Úvěrový balíček
Bytová družstva a SVJ
Úvěry pro bytová družstva, SVJ a právnické osoby Stavební spoření pro právnické osoby Dotace pro bytová družstva a SVJ
Chytrý běžný účet s odměnou Pojištění úvěru Pojištění staveb a bytových jednotek Pojištění domácnosti Rizikové životní pojištění Doplňkové penzijní pojištění Pojištění odpovědnosti občana za škodu Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu Pojištění motorových vozidel - povinné ručení Pojištění motorových vozidel - havarijní pojištění
Ostatní
Kontakty Kalkulačky Ostatní finanční produkty Kariéra O nás Informace Dokumenty Pro média Internet servis