Vysněné bydlení je pro Čechy na vesnici a na jihu republiky. Klid k životu nepotřebují, zahradu ovšem ano

Pokud by si Češi mohli vybrat, s velikým předstihem u nich vítězí bydlení v domě oproti bytu. Stejně tak 46 % preferuje bydlení na vesnici oproti 42 % procentům těch, kteří by raději žili ve městě. Obecně mají Češi tendence zůstat ve stejné obci, kde současně bydlí. Pokud by na stěhování došlo, napříč populací je jasná preference jihu republiky nad severem. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Pokud by si Češi mohli vybrat, s velikým předstihem u nich vítězí bydlení v domě oproti bytu. Stejně tak 46 % preferuje bydlení na vesnici oproti 42 % procentům těch, kteří by raději žili ve městě. Obecně mají Češi tendence zůstat ve stejné obci, kde současně bydlí. Pokud by na stěhování došlo, napříč populací je jasná preference jihu republiky nad severem. Data vyplynula z reprezentativního průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisen stavební spořitelnu.

Vysněné bydlení představuje pro každého z nás jiný obrázek. Někteří preferují klid, jiným zase vyhovuje rušnost velkých měst. Obecným trendem v Česku je jasná převaha samostatného domu nad životem v bytě, 80 % by si v případě volby zvolilo první možnost. Nejčastěji by ti, kteří už nyní bydlí v obci pod tisíc obyvatel, chtěli bydlet právě v domě, stejně jako Češi s většími příjmy a ti ve věku 25 až 44 let.

Více než polovina dotazovaných (54 %) by ráda zůstala v tom městě, kde žijí současně. Pětina by se ráda odstěhovala a těm zbylým je to jedno. Popularitu mají především malé vesnice, kdy by 72 % obyvatel nejmenších obcí (ty mají do 999 obyvatel) v nich chtěla žít i nadále. Naopak ti, kteří žijí ve velkoměstě nad 100 tisíc obyvatel, by zde chtěli zůstat v 56 % případů.

„Obecně se v Česku těší zhruba stejné oblibě vesnice i město, kdy lidé chtějí využít výhod města a vesnice zároveň — pokud chtějí žít ve městě, tak na okraji a pokud chtějí žít v menší obci, tak blízko za městem. Zbytek obyvatel by si život představoval na předměstí nebo v příměstské oblasti. Bydlení mimo město také častěji preferují lidé se základním vzděláním a ženy. Nejoblíbenější variantou života na vesnici je však pořád relativní blízkost většího města, to je klíčové pro 30 % Čechů,“ říká mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová.

Pokud by si mohli vybrat, 32 % Čechů ve věku 18 až 24 let by se přestěhovala jinam. Oproti tomu ti, kterým je mezi 55 a 64 lety, preferují ze 72 % místo bydliště tam, kde aktuálně žijí.

„V posledních letech pozorujeme mezi klienty velký zájem o rekonstrukci a modernizaci jejich aktuálního bydlení, případně jeho rozšíření. A v loňském roce se zvýšil zájem o investice do energetických úspor, jako je zateplení, nová okna nebo střechy. Očekáváme také stále větší zájem o nákup tepelných čerpadel a fotovoltaiky. Díky nízkým splátkám, které dokáží poskytnout stavební spořitelny, jsou tyto investice dostupné právě i pro obyvatele menších měst a vesnic,“ říká místopředsedkyně představenstva Raiffeisen stavební spořitelny Yvona Tošnerová.

Když je ale řeč o stěhování, obecně převládá touha přemístit se ze severu na jih. Nejmenší oblibu pro hypotetický život mají kraje Moravskoslezský, Zlínský, Vysočina, Ústecký, Karlovarský a Pardubický.

Jestliže by vysněné bydlení měl dovést k dokonalosti nějaký doplněk, nejčastěji by to byla zahrada, tu by chtěla třetina Čechů. Bazén nebo přírodu okolo by uvítal 1 z 10 Čechů, naopak ale balkon nebo okolní klid vyžadují jen 4 % dotazovaných.

O průzkumu

Průzkum provedla agentura NMS Market Research v červnu 2022 online v Českém národním panelu dotazováním na reprezentativním vzorku 1007 respondentů ve věku 18-65 let.

Zpět na výpis
Vyhledávání...
Produkty
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Důležité odkazy
Kontakty Internet servis
Dotační poradenství
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení
Stavební spoření
Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Financování bydlení
Zvýhodněný úvěr Až 2 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Rekopůjčka Úvěr na bydlení bez zajištení, až 2 000 000 Kč Hyposplátka Úver na bydlení se splátkami až na 30 let Půjčka na družstevní bydlení Až 3 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Úvěry pro živnostníky Úver ze stavebního spoření Úvěrový balíček
Bytová družstva a SVJ
Úvěry pro bytová družstva, SVJ a právnické osoby Stavební spoření pro právnické osoby Dotace pro bytová družstva a SVJ
Chytrý běžný účet Pojištění úvěru Pojištění staveb a bytových jednotek Pojištění domácnosti Rizikové životní pojištění Doplňkové penzijní pojištění Pojištění odpovědnosti občana za škodu Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu Pojištění motorových vozidel - povinné ručení Pojištění motorových vozidel - havarijní pojištění
Ostatní
Kontakty Kalkulačky Ostatní finanční produkty Kariéra O nás Informace Dokumenty Pro média Internet servis