Novostavba - začínám stavět

Nová výstavba rodinných domů se stejně jako ostatní objekty řídí stavebním zákonem. A našim požadavkům na velikost, tvar, funkčnost i finanční náročnost se snaží vyhovět architekti i projektanti. To vše samozřejmě v souladu s předpisy. Je ale dobré vědět, že to, co do stavby zakomponujeme během výstavby nás vyjde mnohem levněji než to, co bychom chtěli doplnit dodatečně.

Co si pod tím představit? Vše, co má u nového domu dopad na energetickou účinnost, energetickou náročnost nebo soběstačnost. Proto je vždy dobré předem myslet například na následující věci:

  • Elektronicky řízená stínící technika oken – automaticky funguje na základě osvitu a venkovní teploty a je schopna udržet příjemné klima nejen uvnitř domu, ale také ušetřit peníze za topení nebo chlazení.
  • Zelená střecha – perfektní způsob, jak doma udržet příjemné prostředí v létě i v zimě. A zároveň šetří peněženku. Hodí se ale jen pro ploché střechy a cena je ale oproti běžně prováděným střechám o něco málo vyšší.
  • Chytrá domácnost – co takhle postavit chytrý dům, který si téměř vše obstará sám? V takovém případě je důležité myslet na specifická světla, kilometry kabelů a rozměrnou pojistkovou skříň. Jakmile se vše správně nastaví a naprogramuje, je výsledkem samostatně fungující dům včetně zabezpečení.
  • Instalace nebo alespoň příprava pro FVE – důležitá věc, na kterou je třeba myslet již při plánování výstavby. Alespoň tak, že do střechy necháme udělat prostupy, které následně zaizolujeme. Je to lepší, než dělat prostupy dodatečně (vzniká velké riziko zatečení), nebo než vést kabely po fasádě (kvůli nevzhledným kabelům na zdi).
  • Bateriové úložiště – má smysl mít baterie, když máme fotovoltaiku? Ano, pokud je pořizujeme pro využití běžných spotřebičů. Vyrobená elektřina se dá využít i dalším způsobem – například k předehřevu teplé vody. Baterie patří mezi náročné investice, zabírají místo a kvůli riziku hoření je třeba si dát pozor i na jejich umístění.
  • Dobíjení elektromobilu
Vyhledávání...
Produkty
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Důležité odkazy
Kontakty Internet servis
Dotační poradenství
Dotační poradenství Nové Přepněte na levnější a ekologičtější bydlení
Stavební spoření
Stavební spoření Nyní s akčním výnosem
Financování bydlení
Zvýhodněný úvěr Až 2 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Rekopůjčka Úvěr na bydlení bez zajištení, až 2 000 000 Kč Hyposplátka Úver na bydlení se splátkami až na 30 let Půjčka na družstevní bydlení Až 3 000 000 Kč bez zajištení nemovitostí Úvěry pro živnostníky Úver ze stavebního spoření Úvěrový balíček
Bytová družstva a SVJ
Úvěry pro bytová družstva, SVJ a právnické osoby Stavební spoření pro právnické osoby Dotace pro bytová družstva a SVJ
Chytrý běžný účet Pojištění úvěru Pojištění staveb a bytových jednotek Pojištění domácnosti Rizikové životní pojištění Doplňkové penzijní pojištění Pojištění odpovědnosti občana za škodu Pojištění odpovědnosti zaměstnance za škodu Pojištění motorových vozidel - povinné ručení Pojištění motorových vozidel - havarijní pojištění
Ostatní
Kontakty Kalkulačky Ostatní finanční produkty Kariéra O nás Informace Dokumenty Pro média Internet servis